fbpx

Realizácie

Kontakt

Ideálna teplota:

Predsieň a chodby: 16-18 ° C
Spálne: 16-20 ° C
Kuchyňa: 20 ° C
Obývacia izba: 20 -21 ° C
Kúpeľňa: 24 ° C
Pracovňa: 20 -21 ° C
Kúpeľňa: 24 ° C

Pamätajte na to, že teplota rodinného domu by nemala klesnúť pod 15 ° C, aj keď práve odídete na dlhšiu dobu preč. Potom totiž hrozí, že opätovné vykurovanie potrvá veľmi dlho a miniete za neho viac peňazí, než za temperovanie napríklad na 18 ° C. Naopak pri prekurovaní interiéru vás stojí každý jeden stupeň až ďalších 6% z celkových nákladov za vykurovanie. Ak sa dlhodobo zdržiavate v miestnosti, kde je viac ako 25 stupňov, odvyknete si od chladu a tak môžete byť v zime viac náchylnejší na rôzne prechladnutia.

Hodnota ideálnej teploty v jednotlivých miestnostiach sa líši v závislosti na ich využívaní. Nižšie teploty sú vhodné na spánok a naopak vyššie na relaxáciu. Vonkajšie žalúzie predstavujú ideálny prostriedok úpravy vnútornej klímy v závislosti na ročnom období a počasí. Počas tropických letných dní si prostredníctvom nich dokážete v interiéri vytvoriť príjemný chládok a v chladným dňoch si naopak teplo lepšie udržíte.

Stála teplota v interiéri: Ako pomôžu vonkajšie žalúzie?

V letnom období si chceme všetci užiť čo najviac slnečných lúčov a vychutnávať si letnú pohodu. Súčasná architektúra domov, kde dominujú veľké presklené plochy a množstvo okien je síce nastavená tak, že získate presvetlenú domácnosť, ale slnečné svetlo mnohokrát oceníte len do určitého momentu. Ak sa začnú vonkajšie teploty šplhať nad 27 ° C a zotrvajú tak niekoľko dní, interiér domácnosti sa začne výrazne prehrievať. V lete, najmä počas horúčav, vonkajšie žalúzie odrážajú slnečné lúče ešte pred ich dopadom na zasklenie a znižujú tak teplotu v miestnosti až o 10 ° C. Ak zvolíte svetlé lamely, pustíte s dovretými žalúziami do interiéru len 3,7% slnečného žiarenia. V porovnaní s vnútornými žalúziami, ktoré pustia do interiéru až 36% žiarenia, máte v miestnosti príjemne a výrazne ušetríte za prevádzku klimatizácie. V zime počas slnečných dní, nechajte naopak žalúzie vytiahnuté, aby ste do interiéru pustili viac tepla. U žalúzií s lamelami typu C vďaka naklápaniu na obe strany svetlo nasmerujete, kam potrebujete. Tak si napríklad príjemne prehrejete aj podlahu. Navyše, ak necháte v zime vonkajšie žalúzie zatvorené aj cez noc, žalúzie zabránia úniku tepla a vy tak zvýšite teplotu v miestnosti o ďalšieho 1,5 ° C.

Teplotu dokážete udržať aj s pomocou smart alebo tzv. Inteligentných zariadení

V zime môžete potom využiť ovládanie pomocou takzvaných scenárov. Ak viete, že na východnú stranu domu svieti ráno viac svetla, nechajte žalúzie vytiahnuté a interiér tým prehrejete. Ich zatiahnutie naplánujte až okolo poludnia, kedy sa dostane slnko nad dom. Tým si teplo vnútri lepšie udržíte. Žalúzie môžete ovládať aj na diaľku – vďaka systému inteligentnej domácnosti Smart Home. Vonkajšie žalúzie sú vďaka svojim vlastnostiam obľúbené aj pri stavbách nízkoenergetických a pasívnych domov. Pomáhajú totiž v dome udržiavať stálu teplotu medzi 18 a 23 ° C bez zbytočného chladenia či kúrenia. Ceny vonkajších žalúzií závisia najmä od spôsobu ovládania, ale aj na tvare a veľkosti lamely. Je však potrebné myslieť aj na to, že správnym používaním exteriérových žalúzií sa vám predĺži aj životnosť okna a zároveň sa vám môžu vrátiť peniaze späť prostredníctvom úspor za energie, ktoré môžu predstavovať až 30% v podobe nákladov na chladenie interiéru v lete a vykurovanie v zime .